cryoserver

Przewidywany rozwój chmury w roku 2020r.

Przetwarzanie danych w chmurze to duży biznes.
W 2018 r. Statista i CenturyLink wycenili chmurę obliczeniową na 180 mld USD, a do 2020 r. szacuje się, że osiągnie wartość 411 mld USD.
Wraz z kolejnymi postępami technologicznymi, wykorzystanie usług w chmurze będzie nadal intensywnie rosło.

Na co powinniśmy się nastawić w 2020 r.? Oto nasze prognozy na nadchodzące miesiące:

1. Wyzwania związane z bezpieczeństwem danych w chmurze


Bezpieczeństwo danych w usługach chmurowych pozostanie największym i najpilniejszym wyzwaniem każdego przedsiębiorstwa. Cała organizacja, nie tylko dział IT czy CIO, chce, aby zminimalizować do zera ryzyko udostępniania wrażliwych danych osobom trzecim, jednocześnie mając większą kontrolę nad dostępem do samego środowiska chmurowego. Mówiąc najprościej, chcą sprawdzić, co można zrobić, aby zapewnić bezpieczne przetwarzanie danych, przestrzegając ściśle określonych polityk bezpieczeństwa i stosując kontrolę zmian.


Ponieważ coraz więcej firm ufa chmurze i korzysta z dostępu zdalnego, ograniczenie ich jest niemożliwe. Organizacje oczekują zwiększenia ochrony połączeń urządzeń w sieci, co stanowi większe wyzwanie dla programistów.


W XXI wieku doszło do ogromnych naruszeń danych na całym świecie. Częstotliwość naruszeń danych i doniesień o cyberatakach sprawia wrażenie, jakby każdego dnia miały miejsce nowe, coraz bardziej intensywne ataki hakerskie. Widać też, jak cyberataki wpływają na firmy każdej wielkości - od małych i średnich firm po gigantów technologicznych, takich jak Facebook i AWS. Każda organizacja jest narażona na atak.


Przedsiębiorstwa potrzebują specjalistów w zakresie zabezpieczenia danych i mobilności, aby osiągnąć wymagany poziom bezpieczeństwa. Aby przejść do tego poziomu, potrzebne są technologie takie jak biometria – stosowana do logowania, zdalne zarządzanie bezpieczeństwem (np. systemy CASB) 
i szyfrowanie danych, aby wszystkie informacje przechowywane w chmurze były chronione.

2. Sieć 5G


Pojawienie się 5G zrewolucjonizuje przetwarzanie danych w chmurze i Internecie Rzeczy, jakie znamy teraz. Oczekuje się, że transfer danych będzie 100-krotnie szybszy niż 4G, co zainicjuje jeszcze większy rozwój aplikacji mobilnych w chmurze we wszystkich branżach. Internet Rzeczy będzie dotykał każdego użytkownika w codziennych zadaniach, wykraczając daleko poza nasze telefony komórkowe. Może to być sprzęt gospodarstwa domowego, inteligentne budynki czy inteligentne pojazdy.


Taki wzrost prędkości oznacza, że ​​firmy korzystające z usług komunikacyjnych mogą korzystać z mniejszych opóźnień 5G, co pozwala na szybsze przesyłanie wiadomości i przesyłanie plików. 5G oznacza również, że można wdrażać innowacyjne pomysły na aplikacje, dzięki czemu usługi mogą w pełni wykorzystać swój potencjał, bez żadnych ograniczeń.


W 2020 r. firmy oferujące usługi chmurowe będą dostarczać użytkownikom więcej funkcji i opcji niż kiedykolwiek wcześniej, a zdalni pracownicy będą mogli korzystać z zalet szybszych punktów dostępowych do wykonywania swojej pracy.

3. Użytkownicy cyfrowi


Większość osób w miejscu pracy to obecnie osoby, które wprowadziły technologię cyfrową w swoim życiu. Według Bloomberga 32% światowej populacji to obecnie pokolenie Z, natomiast większość z nich to użytkownicy cyfrowi. Użytkownicy cyfrowi to osoby wychowane w erze technologii cyfrowej, co oznacza, że ​​znają się na komputerach i Internecie od najmłodszych lat.


Wraz z wchodzeniem pokolenia Z w wiek produkcyjny napływ użytkowników cyfrowych będzie się zwiększał. Ci ludzie będą mogli tworzyć koncepcje z cyfrowego sposobu myślenia, rozmawiać i myśleć w sposób cyfrowy. Generacja Z (urodzona w 1995 r. I później) będzie również więcej korzystać z narzędzi takich jak WhatsApp lub Twitter w porównaniu z tradycyjnymi metodami komunikacji, takimi jak poczta elektroniczna.


Odwrotny mentoring stanie się bardziej powszechny, aby pomóc starszym pracownikom lepiej stosować technologię w miejscu pracy, z pomocą osób już wykorzystujących cyfrowe technologie. Aby stworzyć cyfrową siłę roboczą, która przyniesie korzyści w miejscu pracy, firmy muszą korzystać z przetwarzania w chmurze, urządzeń mobilnych i innych nowych technologii, aby pomóc połączyć umiejętności młodszych i starszych generacji pracowników.

Firma Cryoserver zrobiła już krok w przyszłość, oferując firmom archiwizację poczty e-mail jako oprogramowanie, sprzęt, SaaS w chmurze lub kombinację wszystkich elementów, aby dopasować się do obecnej infrastruktury IT i pomóc pokonać największe wyzwania związane z bezpieczeństwem danych pocztowych w chmurze. Ponieważ rok 2020 będzie kolejnym rokiem dużej liczby ataków na dane i zasoby, tematyka bezpieczeństwa usług chmurowych będzie najważniejszym tematem poruszanym przez organizacje.

4. Przetwarzanie bezserwerowe


Przetwarzanie bezserwerowe stanie się dużym trendem w 2020 r. Termin ten jest dość mylący, ponieważ aplikacje nadal wymagają serwerów do działania. Jednak w przypadku przetwarzania bezserwerowego dostawca chmury zarządza wykonywaniem kodu w razie potrzeby i pobiera za niego opłaty tylko wtedy, gdy kod jest uruchomiony, podobnie jak w przypadku koncepcji „Pay-as-you-go”- płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Dzięki zastosowaniu obliczeń bezserwerowych firmy mogą uniknąć kosztów związanych z konserwacją i utrzymaniem własnych serwerów i aplikacji.

Szacuje się, że wiele firm właśnie w 2020 roku wybierze usługi przetwarzania bezserwerowego dla swoich organizacji. Jedynym ograniczeniem będzie dojrzałość biznesowa osób decyzyjnych i odpowiednie przygotowanie organizacji na taki krok.

5. Specjalistyczne systemy chmurowe


Systemy chmurowe nie są już jednym uniwersalnym rozwiązaniem, jakim były przy powstawaniu tej koncepcji. Systemy są zróżnicowane pod względem tego co oferują i możemy podzielić je na dwie grupy:
- IaaS – oferuje infrastrukturę serwerową jako usługę
- SaaS – oferuje oprogramowanie jako usługę

W 2020 roku zobaczymy jednak więcej koncepcji BPO – Business Process Outsourcing, czyli modelu usług biznesowych w chmurze.


Oprócz wielkich koncernów, które zapewniają przetwarzanie w chmurze i przechowywanie danych dla firm, zobaczymy więcej dostawców oferujących rozwiązania branżowe. Rozwiązania te pomogą firmom w budowaniu ich konkurencyjności poprzez specjalizowane przetwarzanie danych w chmurze. Każda chmura zostanie skategoryzowana i dostosowana do możliwości każdej infrastruktury, aby dać zupełnie nową gamę rozwiązań chmurowych.