varonis

Przewodnik po Zasadach Grupy i dlaczego ma to znaczenie dla bezpieczeństwa danych

Zasady Grupy to funkcja Microsoft Windows Active Directory, która umożliwia scentralizowaną kontrolę nad kontami użytkowników i konfiguracją systemów operacyjnych na firmowych komputerach, to istotna metoda zabezpieczania komputerów użytkowników przed infiltracją i wyciekiem danych.

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie danych, powinieneś poznać i zrozumieć zasady grupy. Firma Varonis na swoim blogu udostępnia przewodnik, z którego dowiesz się, w jaki sposób zasady grupy mogą być używane do ochrony, zabezpieczania i blokowania komputerów i kont użytkowników oraz w jaki sposób osoby atakujące mogą wyłączać zasady grupy w ramach swojej infiltracji. Warto sprawdzić, jakie są rady eksperta – Varonis, to znany producent rozwiązań do ochrony danych w środowiskach Windows, Active Directory, SharePoint, Exchange, Office365 i innych.

Liczba dostępnych ustawień zasad grupy jest bardzo duża. Administrator może na przykład użyć obiektu GPO, aby wymusić minimalną długość hasła, ukryć Panel sterowania systemu Windows przed użytkownikami lub wymusić instalację poprawek zabezpieczeń.

Za pomocą obiektów GPO można całkowicie wyłączyć globalne uprawnienia administratora lokalnego w sieci, a zamiast tego przyznać uprawnienia administracyjne pojedynczej osobie lub grupie na podstawie wykonywanej pracy.

Zasady grupy mogą wyłączać przestarzałe protokoły, takie jak SSLv2, uniemożliwiać użytkownikom wprowadzanie zmian w lokalnych zasadach grupy i wiele, wiele więcej.

Jednak samo wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń i dobra znajomość ich mechanizmów działania i zarządzania są niewystarczające. Do skutecznego przeciwdziałania naruszeniom uprawnień i wyciekowi danych niezbędny jest

system monitorowania i raportowania potencjalnego ryzyka, taki, jak Varonis.
varonis

Varonis automatycznie sklasyfikuje dane podlegające szczególnej ochronie i wskaże luki w systemie uprawnień przyznanych użytkownikom. Będzie na bieżąco monitorował sposób dostępu do danych, tworząc profil każdego użytkownika, analizując nadużycia oraz wykrywając i reagując na sytuacje niestandardowe. Logika oraz mechanizmy automatyzacji pozwalają chronić dane i jeszcze lepiej kontrolować to, co z nimi robią użytkownicy, niezależnie od tego, czy dane znajdują się na zasobach lokalnych, czy chmurowych

Firma korzystająca z rozwiązania Varonis ma do dyspozycji nie tylko produkt, ale również wsparcie zespołu ekspertów bezpieczeństwa producenta, który pomaga w dogłębnej analizie raportowanych incydentów bezpieczeństwa oraz pracuje razem z Klientem, aby osiągnął on założone cele zwiększenia bezpieczeństwa danych.

Varonis wpisuje się w politykę bezpieczeństwa organizacji, monitorując różnorodne platformy, oparte nie tylko na technologii Microsoft, co czyni Varonis narzędziem bardzo uniwersalnym, dając pełną kontrolę oraz oferując szereg narzędzi bezpieczeństwa, analizy ryzyka, raportowania oraz automatyzacji procesów z wykorzystaniem opatentowanych technologii.