Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka Prywatności - AKCEPTUJĘ
+48 509 465 074 akbit@akbit.pl

ochrona urządzeń


Home Blog BlackBerry Blog BlackBerry

Nowe złośliwe oprogramowanie tworzy się co minutę.

Większość liderów zajmujących się cyberbezpieczeństwem podziela pogląd, że cyberzagrożenia stają się coraz częstsze. Zespół BlackBerry zajmujący się wykrywaniem i badaniem zagrożeń przedstawia liczby, które pokazują, jak często cyberprzestępcy przeprowadzają ataki przy użyciu nowego, wcześniej niewykrytego szkodliwego oprogramowania.

Od grudnia 2022 r. do lutego 2023 r. rozwiązania zabezpieczające CylanceENDPOINT™ firmy BlackBerry blokowały w każdej minucie dnia, średnio ponad 1,5 zupełnie nowych wariantów złośliwego oprogramowania. Oznacza to wzrost o 50% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Cyberataki w liczbach

Najnowszy raport BlackBerry Global Threat Intelligence przedstawia cyberataki na podstawie danych telemetrycznych uzyskanych przez własną platformę Cylance® AI, opartą na sztucznej inteligencji, wzbogaconą o autorskie uczenie maszynowe (ML), własną analizę oraz inne źródła.

Według raportu rozwiązania bezpieczeństwa CylanceENDPOINT firmy BlackBerry wykryły i powstrzymały łącznie 1 578 733 cyberataków opartych na złośliwym oprogramowaniu, zarejestrowanych w okresie analizowanym w raporcie. Autorzy raportu podają również, że w okresie trzech miesięcy:

  • Przestępcy przeprowadzali średnio około 17 738 złośliwych próbek dziennie — czyli 12 ataków co minutę - na zasoby chronione rozwiązaniami BlackBerry Cylance.
  • Zagrożenia te obejmowały 200 454 unikalnych próbek złośliwego oprogramowania, które różnią się od wcześniej widzianych zagrożeń: przekłada się to średnio na około 2252 nowych próbek złośliwego oprogramowania użytych dziennie — czyli około 1,5 nowych próbek na minutę.
Liczby te dowodzą, że cyberprzestępcy są nieustępliwi i zintensyfikowali swoje ataki, często zmieniając swój kod w celu obejścia typowych lub starszych rozwiązań antywirusowych, bazujących na przestarzałych metodach wykrywania opartych na sygnaturach. Na szczęście zabezpieczenia wykorzystujące sztuczną inteligencję, takie jak CylanceENDPOINT® pozostają skuteczne w ponad 98%.

Dlaczego rośnie liczba nowych wariantów złośliwego oprogramowania?

Istnieje wiele powodów, dla których rośnie liczba nowych wariantów złośliwego oprogramowania, ale cyberprzestępczość „jako usługa” jest jednym z głównych. Dzieje się tak, ponieważ wspomniane usługi umożliwiają cyberprzestępcom dzierżawienie gotowej infrastruktury w celu przeprowadzania, a nawet dostosowywania ataków.
Innym możliwym wyjaśnieniem jest to, że coraz większa liczba cyberprzestępców może wykorzystywać różnego rodzaju chatboty AI, takie jak ChatGPT obsługiwany przez OpenAI.
Jak zauważono w raporcie BlackBerry, zaledwie miesiąc po udostępnieniu ChatGPT, w grudniu 2022 r., zauważono pierwsze doniesienia o testowaniu przez cyberprzestępców i omawianiu jego potencjału do wykorzystania w oszustwach i tworzenia prostego szkodliwego oprogramowania. Już w styczniu 2023 r. badacze wykazali, że ChatGPT może pomóc w pisaniu złożonego, złośliwego kodu z możliwościami polimorficznymi.

Ponieważ boty oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, stają się coraz bardziej zaawansowane i bardziej powszechne, ich możliwości nieuchronnie będą wykorzystywane do złośliwych celów. Obrona przed tymi rosnącymi zagrożeniami wymaga możliwości zapobiegania i wykrywania, a także skutecznej analizy zagrożeń.

Ataki złośliwego oprogramowania w szerszym kontekście

Firma BlackBerry zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszym świecie liderzy bezpieczeństwa muszą wykraczać poza technologie i ich słabe punkty.

Aby skutecznie zarządzać ryzykiem, trzeba stale analizować globalny obraz zagrożeń i podejmować świadome decyzje biznesowe, które poprawiają poziom bezpieczeństwa organizacji. Przedsiębiorstwa muszą mieć świadomość, w jaki sposób bezpieczeństwo, ryzyko ataków i strategia obrony mogą wpływać na ich działalność biznesową.

Raport BlackBerry Global Threat Intelligence - April 2023 -       Pobierz

BlackBerry Cylance Cyber Suite to rozwiązanie łączące sztuczną inteligencję z uczeniem maszynowym, aby proaktywnie chronić Twój system przed cyberzagrożeniami. Nadszedł czas, aby chronić, zapobiegać i reagować.

Więcej

Kontakt

ul. Cybernetyki 10, 02-677 Warszawa, Polska

akbit@akbit.pl

+48 509 465 074